Dimensiunea terenului: 60x40m

Marimea mingii : nr 4

Dimensiuni porti: 5x2m

Durata jocurilor:

• 2 x 20 min., pauza 5 min. Pe durata pauzei echipele nu vor parasi suprafata de joc.

Regula de off-side – se aplica regula off-side-ului in ultimii 10 metri catre poarta adversa.

Punctajul jocurilor:

1. Joc castigat = 3 puncte
  2. Joc terminat la egalitate = 1 punct
  3. Joc pierdut = 0 puncte

Criterii de calificare

Faza grupelor

In caz de egalitate la puncte intre 2 echipe dupa jocurile din faza grupelor, vor intra in vigoare urmatoarele criterii de departajare:

1. Rezultatul direct
  2. Golaverajul general
  3. Numarul mai mare de goluri marcate
  4. Numarul mai mic de goluri primite
  5. Clasamentul Fair-Play
  6. Tragere la sorti
  7. In caz de egalitate de puncte intre 3 echipe dupa jocurile din faza grupelor, vor intra in vigoare urmatoarele criterii de departajare:
  1. Se va intocmi un clasament doar cu rezultatele dintre cele 3 formatii aflate la egalitate de puncte si se va califica echipa cu cele mai multe puncte adunate doar din jocurile cu celelate echipe aflate la egalitate de puncte.
  2. Golaverajul general din jocurile cu celelalte echipe aflate la egalitate de puncte.
  3. Numarul mai mare de goluri marcate in jocurile cu celelalte echipe aflate la egalitate de puncte.
  4. Numarul mai mic de goluri primite in jocurile cu celelalte echipe aflate la egalitate de puncte.
  5. Golaverajul general in toate jocurile din grupa.
  6. Numarul mai mare de goluri marcate in toate jocurile din grupa.
  7. Numarul mai mic de goluri primite in toate jocurile din grupa.
  8. Clasamentul Fair-Play dupa toate jocurile din grupa.
  9. Tragere la sorti.
  10. In cazul in care in urma clasamentului intre 3 echipe doar 2 vor ramane la egalitate de puncte se vor aplica criteriile de departajare intre 2 echipe.

Faza eliminatorie

1. In cazul in care un joc din faza eliminatorie se incheie la egalitate, se vor executa cate 3 lovituri de departajare pentru fiecare echipa.
  1. In caz de egalitate dupa cate 3 executii de echipa se vor lansa alternativ lovituri de la 9 m pana cand o echipa va putea fi desemnata castigatoare. Fiecare jucator aflat pe foaia de joc va putea  executa lovituri de la 9 m, chiar daca nu era in teren la fluierul de final al jocului.
  1. In timpul executarii loviturilor de departajare, jucatorii aflati pe foaia de joc a fiecarei formatii vor ocupa cercul de la centrul terenului, urmand ca ceilalti oficiali sau suporteri sa stea in afara suprafetei de joc.

Schimbarile vor fi nelimitate, tip handbal.

Foaia de joc

Inainte de primul joc al competitiei, oficialii fiecarei echipe vor preda la masa organizatorilor un tabel cu datele echipei, tabel care va tine loc de foaie de arbitraj pe toata durata competitei.

Echipamentul

Toate echipele vor purta tricouri prevazute cu numar(-e) pe spate, de aceeiasi culoare si aceste numere vor trebui sa coincida cu cele trecute in foaia de joc.

Terenurile de joc

Suprafetele de joc vor fi din gazon natural. Jucatorilor le este interzis sa foloseasca crampoane de aluminiu atat in terenurile gazonate cat si in cele artificiale.

Organizatorii recomanda jucatorilor utilizarea ghetelor de joc ce sunt prevazute cu crampoane de plastic sau cauciuc.

Aut de poarta

In momentul in care mingea iese in spatele liniei de fund in aer sau pe sol, fiind trimisa de catre un jucator advers, se va executa aut-ul de poarta cu mana.

Lovitura de margine

Lovitura de margine se va executa cu mana, la fel ca la fotbalul in 11.

Offside

Un jucător este in poziţie de offside dacă este mai aproape de linia adversă de poartă decat mingea şi decat penultimul adversar, cu condiţia să fie dupa linia de offside din teren.

Un jucător in linie cu penultimul adversar nu este considerat in offside.

La 10 m fata de ambele porti va fi trasata o linie paralela cu linia de fund de la care se va aplica regula offside-ului.

Lovitura de margine se va executa cu mana.

Nu se poate marca gol direct din lovitura de incepere a jocului sau din lovitura de aut.

Punctualitate

Echipele trebuie sa fie pregatite de joc cu 15 minute inaintea startului partidei. In cazul in care la ora stabilita de incepere a jocului oricare din echipe nu este prezenta pe teren, aceasta va dispune

de o perioada de 5 minute pentru a se alinia la startul partidei in caz contrar urmand sa piarda acel joc cu scorul de 0-3.

Nu uitati ca pauzele dintre reprize au o durata de 5 minute si ca echipele nu au voie sa paraseasca suprafata de joc.

Sanctiuni-Norme disciplinare

Cartonase:

Jucatorul ce va fi eliminat cu cartonas rosu direct nu va avea drept de joc o etapa. Jucatorul ce va fi eliminat dupa doua cartonase galbene, va avea drept de joc in partida urmatoare. Cumulul de cartonase nu se contabilizeaza.

In caz de eliminare echipa va juca in inferioritate numerica.

Clasament Fair-Play:

In caz de egalitate de puncte intre echipe, al 4-lea criteriu de calificare este clasamentul Fair-Play in care fiecare cartonas va avea o valoare negativa de puncte, astfel:

1. cartonas galben = 1 punct
  2. eliminare dupa 2 cartonase galbene = 3 puncte
  3. cartonas rosu direct = 6 puncte

Pentru intocmirea clasamentului se va tine cont doar de foile oficiale de joc.

Comportamentul echipelor:

Daca o echipa demonstreaza in timpul turneului o atitudine violenta (protesteaza la decizii arbitrale, duritati asupra rivalilor, proteste la adresa organizatorilor, etc.) poate fi automat exclusa din turneu. Toate cazurile de excludere din competitie vor fi raportate in amanunt forului federativ la care este asociat clubul sau jucatorul exclus din turneu.

Delegatii echipelor vor fi direct responsabili de atitudinea si comportamentul propriilor jucatori in relatia cu arbitrii, colegii, adversarii, publicul, organizatorii si materialele ce apartin bazei sportive (vestiare, banci de rezerva, etc.).

Organizatorii vor inspecta vestiarele impreuna cu delegatii echipelor implicate inainte si dupa fiecare joc. In cazul distrugerilor totale sau partiale ale materialelor ce apartin de baza sportiva (vestiare, banci de rezerva, scaune din tribuna, etc.) delegatul, echipa si persoana care a provocat distrugerile sunt direct responsabili.

Arbitrii

Arbitrul va reprezenta autoritatea maxima pe terenul de joc si va avea puteri depline pentru a suspenda sau anula vreun joc in cazul in care va observa orice atitudine negativa din partea vreunei echipe.

Contestatii

Orice contestatie sau reclamatie vor trebuie sa fie prezentate in scris la oficialul terenului, intr-un interval de timp de 10 de minute de la finalizarea jocului contestat. Organizatorii nu accepta reclamatii sau contestatii scrise ce fac referire la deciziile arbitrale.

Acte necesare verificarii jucatorului :

• Legitimatie de joc

sau

• Pasaport

sau

• Certificat de nastere in original

In cazul in care jucatorul contestat nu face dovada actelor de mai sus este considerat in culpa, prin urmare echipa sa putand pierde meciul cu 0-3.

Pentru ca o contestatie sa fie validata se va plati o suma de 25 Euro la oficialul terenului.

Contestatia va fi solutionata pe loc.

Din acest motiv, in caz de contestatie, antrenorii sau delegatii echipelor trebuie sa aiba asupra lor documentele mai sus mentionate in caz contrar contestatia nefiind acceptata!

Programul jocurilor

Comitetul de Organizare isi rezerva dreptul de a efectua schimbari in programul competitiei, atat in alcatuirea grupelor cat si a orelor de disputare a jocurilor sau a terenurilor.

Toate aceste schimbari vor fi comunicate in cel mai scurt timp reprezentantilor echipelor implicate.

Asigurari

Toti delegatii echipelor vor trebui sa detina asigurari pentru proprii jucatori atat in interiorul cat si in exteriorul terenurilor de joc si sa le prezinte la biroul central al turneului.

Organizatorii nu se vor face responsabili de eventualele leziuni sau boli aparute in timpul turneului, la fel cum organizatorii nu se vor face responsabili de eventualele lucruri pierdute sau furate.

Acceptarea criteriilor

Echipele inscrise la EDELWEISS JUNIOR FOOTBALL CUP accepta acest regulament creat de organizatori pentru acest turneu, si fiecare echipa semneaza ca a primit un exemplar asupra caruia va lua la cunostinta.